Вести

Трамп: Ќе го поканам Путин на самитот на Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе го покани рускиот претседател Владимир Путин на проширениот самит на Групата седум индустриски најразвиени земји (Г7).

„Дефинитивно би го поканил на состанок. Мислам дека тој е важен фактор“, рече Трамп пред новинарите во Белата куќа, јавува руската новинска агенција ТАСС.

Тој додаде дека размислува да одржи самит по претседателските избори во САД во ноември.

„Сè уште не испративме покани. Разговараме со лидерите“, рече тој, додавајќи дека ќе бидат поканети неколку земји што не се формални членки на Г7.

Самитот, кој требаше да се одржи во Камп Дејвид, САД, беше одложен од јуни во септември.

Трамп претходно објави дека ќе покани претставници на Русија, Австралија, Индија и Северна Кореја.

Поврзани вести

Автомобил удри во топла од луѓе на карневал: Десетмина повредени во Германија (фото)

Никола Поповски

Еден 99-годишен ветеран од Втората светска војна стана најстариот Бразилец што се излечи коронавирусот

Пентагон предупреди: Морнарицата на САД ќе преземе „законски дозволени одбранбени мерки“ против бродовите во Персискиот Залив

Како градовите низ светот се борат против загадувањето?

Влатко Зорба

Бајден води со 8 отсто пред Трамп според новата анкета

Влатко Зорба

Дали САД го пронајдоа суперносителот на КОВИД-19: Заразил 15 лица, тројца починале