Вести

Твитер воведува ограничувања пред изборите во САД

Социјалната платформа Твитер објави дека ќе ги отстрани твитовите во кои се повикуваат луѓето да се мешаат во американскиот изборен процес или изборните резултати, вклучително и насилството и најави воведување на повеќе ознаки и ограничувања со цел да се забави ширењето на дезинформации.

Од следната недела, корисниците на Твитер ќе добијат предупредување што ќе ги насочи кон веродостојни информации пред да можат да споделат содржина што е означена како измамничка.

Исто така беше речено дека ќе се додаде повеќе предупредувања и ограничувања на твитовите со погрешни информативни ознаки на американски политички фигури како што се кандидати и кампањи, како и сметки со седиште во САД со повеќе од 100.000 следбеници на Интернет.

Твитер, кој неодамна му соопшти за Ројтерс дека тестира како да се направи обележувањето појасно и подиректно и дека луѓето ќе мора да кликнат на предупредувањата за да ги видат овие твитови.

Корисниците исто така можат само да ја „цитираат“ оваа содржина, бидејќи лајковите, ретвитовите и одговорите ќе бидат исклучени.

Твитер наведува дека обележале илјадници измамнички објави, иако најмногу внимание се посветило на ознаките што биле применети на твитовите на американскиот претседател Доналд Трамп.

Исто така, тоа ќе укаже на твитови кои лажно изјавуваат пораз или победа на кој било кандидат.

Социјалните мрежи се под притисок да се борат против дезинформациите поврзани со изборите и се подготвуваат за можноста за насилство или заплашување на избирачките места околу гласањето во ноември во САД.

Поврзани вести

Безредија во САД: Пожари во близина на Белата куќа, уапсена ќерката на градоначалникот на Њујорк, повредени лица, отпуштени полицајци (видео)

Трамп се избламира: Сака да гради ѕид и во земја која воопшто не се граничи со Мексико! (ВИДЕО)

Maja_Serafimova

Заложничка криза во Грузија: Вооружени во банка бараат 500 000 евра или ќе ги убијат сите (видео)

Никола Поповски

Кина денеска пријави три нови случаи на коронавирусот, сите дошле од странство

Тестиран поголем дел од населението на Вухан: Откриени само 300 асимптоматски случаи

Русија: Список на лекови за лечење на пациентите со КОВИД-19