Вести

Во Њујорк итни повици на секои 15,5 секунди

Епидемијата на коронавирусот го тестира системот за итни случаи во Њујорк, популарниот 911, како никогаш досега. Операторите примаат нови повици на секои 15,5 секунди. Луѓе со панични гласови зборуваат за се полошото здравје на своите најблиски.

Постојат многу срцеви напади и проблеми со дишењето, но некои треба да се уверат дека кивање не е сигурен знак на зараза.

Системот е под толку голем притисок што градските власти започнаа да испраќаат пораки и твитови со кои ги повикуваат граѓаните да се јават на 911 само за „итни случаи кои се опасни по живот“.

Противпожарната служба соопшти дека примала во просек 5.500 барања за медицинска помош секоја ден оваа недела, што е за околу 40 проценти повеќе од вообичаеното и го надминува дури и вкупниот број на повици на 11 септември 2001 година.

Поврзани вести

Бројот на загинати во ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд се зголеми на 19

„Во Детроит има многу повеќе гласови од луѓе“: Трамп продолжува да го оспорува поразот од Бајден

Влатко Зорба

Кина: Во изминатите 24 часа само 19 заразени со новиот коронавирус, излекувани речиси 60.000 луѓе

Кери Лам ја отфрли можноста за правење нови отстапки за демонстрантите

Истражување: Лекот против вошки го елиминирал коронавирусот за 48 часа?

Хаос во САД: Најмалку еден загинат, а пола милион луѓе останаа без струја во невремето

Влатко Зорба