Вести

Водечкиот хрватски имунолог: Руската вакцина може да биде ефективна

Комбинацијата на двата вируси во вакцината Спутник V би можела да биде ефикасна, вели водечкиот хрватски имунолог Стипан Јоњиќ.

Сепак, тој верува, во целата приказна е чудно што Русите излегоа од контекстот на општо прифатено однесување кога станува збор за вакцините.

„Објективно, платформата на оваа руска вакцина не е единствена, бидејќи се користи во некои други проекти, околу двесте од нив чија заедничка цел е да се добие ефикасна вакцина. Така, Русите користеле рекомбинантни аденовирусни вектори кои носат гени на SARS CoV-2. Особено, гените што го одредуваат С протеинот со кој вирусот се врзува за клетките и ги инфицира. Русите всушност користеле вакви два рекомбинантни аденовируси и очигледно добиле успешна индукција на имунолошкиот одговор“, рече Јоњиќ во оваа пригода.

Сепак, имунологот верува дека има чудни моменти во оваа приказна.

„Чудно е што излегоа од контекст на општо прифатено однесување кога станува збор за вакцини кои за да бидат прифатени мора да ги поминат сите фази на тестирање што се бараат во научниот свет. Тие не измислија ништо ново, но многу е важно да се тестира капацитетот на векторот за да не се одвива нешто лошо. Тоа е неизбежен чекор ваквата вакцина да ги помине сите критични точки, особено третата фаза од клиничкото тестирање“, рече хрватскиот имунолог.

Како што понатаму тој наведува, без оглед колку резултатите од ин витро покажуваат дека сè ќе биде добро во смисла на неутрализирање на вирусот, кога вакцината оди во живо, во реалниот свет ситуацијата може да биде поинаква.

„Не знаеме што друго има во таа вакцина, бидејќи таа не се состои само од вектори, но има и додатоци кои не знаеме што може да предизвика ако не го тестираме во различни фази на тестирање. Сите овие податоци за резултатите од клиничките испитувања мора да бидат познати на регулаторните агенции, а Русите не дадоа никакви податоци за тоа“, заклучува Јоњиќ.

Поврзани вести

„Foreign Policy“: Коронавирусот е најголемиот разузнавачки неуспех на САД уште од Перл Харбор

Никола Поповски

Дали знаете како евентуалниот нов претседател на САД го нарече Тачи?

Никола Поповски

Бајден собрал над 300 милиони долари донации во август

Влатко Зорба

Кинеските банкарски и осигурителни компании „вбризгаа“ 112 милијарди долари во економијата поради епидемијата

Трамп со иронични коментари за „Супер вторник“: Блумберг е најголем губитник, Покахонтас Ворен може да седне со сопругот и да пие пиво

Жена која исчезнала пред две години, рибарите ја нашле како жива плови по морето (ВИДЕО)

Александар Петровски