Вести

Захарова кон Америка: Погрижете се за вашите внатрешни проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, по повод коментарите на САД за промените во рускиот устав, изјави дека би било подобро Вашингтон да се справи со своите внатрешни проблеми.

Соединетите Американски држави во четвртокот изразија загриженост поради гласањето за измени во уставот на Русија, а особено за можноста Владимир Путин да остане претседател на Русија до 2036 година, изјави портпаролот на Стејт департментот, Морган Ортагус.

„Јас би им дала совет да ги решат нивните проблеми. Барем внатрешно, во принцип не зборуваме за надворешната рамка. Внатрешните проблеми ви ѕвонат како аларм. Справете се со нив, целиот свет молчи и е во очкување. Сега е вистинското време за Стејт департментот, Белата куќа и сите други чудесни организации кои бесконечно ги споделуваат своите совети да се напрегаат и да го надминат најдлабокиот внатрешен раскол во САД“, изјави Захарова.

Според неа, Соединетите држави треба да живеат како што сметаат дека е соодветно, само во сопствената држава, во рамките на своите граници.

„Дали тие сакаат да живеат така?” Нека живеат така. Тоа е нивна работа, нивна земја, нивниот народ – Соединетите држави, кои многу добро гледаат што се случува таму “, рече Захарова.

Гласањето за измени во Уставот на Русија се одржа од 25 јуни до 1 јули. За измените гласаа 77,92 проценти од Русите, против нив беа 21,27 жители на Русија. Според податоците на Централната изборна комисија на Русија, одзивот бил 67,97 отсто.

Поврзани вести

Нафтена компанија со контроверзна етикета: Прикажано силување на активистката Грета Тунберг? (фото)

Загадувањето на воздухот во Делхи достигна „неподносливо ниво“

Влатко Зорба

Доставата на вакцини против коронавирус – мисија на векот

Влатко Зорба

Филаделфија протестира против расизмот, десетици илјади излегоа на улиците (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Прв тигар во светот заразен со коронавирус

Влатко Зорба

Забар брутално претепа седумгодишно дете (ВИДЕО)