Регион СВЕТ

Вицепремиерот на Косово за укинувањето на таксите: Попрво ќе падне владата, отколку да се расипе пријателството со САД

Вицепремиерот на Косово од косовската Демократската алијанса на Косово (ДСК) Авдулах Хоти рече вечерва дека неговата партија ќе ја напушти коалицијата со Самоопределување отколку да го наруши пријателството со САД.

На Фејсбук, тој го повика косовскиот премиер Албин Курти да свика седница на Владата за да донесе одлука за укинување на данокот на производите увезени од Србија и Босна и Херцеговина.

„Владата треба да се состане за да се укине данокот. Ние не можеме да останеме како заложник на одлуката што беше неопходна, но сега му штети на Косово. Тековното пријателство со САД не може да биде доведено во прашање. Ние го гарантираме тоа пријателство. Не е во интерес на косовските граѓани да го доведат во прашање пријателството со САД “, напиша Хоти на Фејсбук.

Тој додаде дека „ние го гарантираме ова пријателство. Не е во интерес на косовските граѓани да го расипат пријателството што доведе до мир на Балканот и слобода и независност за Албанците “.

„Ако му штети на пријателството со САД, тогаш штети и на државноста на Косово, што нема да дозволиме да се случи. Затоа попрво владата ќе падне, отколку да се расипе пријателството со САД “, напиша Хоти на Фејсбук.

Поврзани вести

ЕУ и Британија постигнаа договор за Брегзит: Договорот е фер и избалансиран

Maja_Serafimova

Американската Амбасада во Багдад ги повика своите граѓани итно да го напуштат Ирак

Maja_Serafimova

Лажните лекови може да предизвикаат паралелна пандемија

Stefanija Kuzmanovska

Норвешка ќе им обезбеди на своите граѓани бесплатно вакцина за коронавирус

Потврдени нови случаи на Ковид-19 во Кина, 11 квартови во карантин во Пекинг

Челзи Менинг се обидела да се самоубие