Регион СВЕТ

Вкупно 2.200 заразени и нови 7 починати од коронавирус во Србија

Вкупно 2.200 потврдени случаи со КОВИД-19 се регистрирани во Република Србија до 15 часот на 6 април 2020 година. Од последниот извештај до 15 часот, тестирани се примероци од 1.192 лица, од кои 292 се позитивни. Хоспитализирани се 1.197 пациенти. На респиратор има вкупно 101 пациент.

До 15 часот во Република Србија биле тестирани вкупно 8.552 лица кои ги исполниле критериумите за дефинирање на случаите.

За жал, од претходниот извештај, има и уште седум (7) смртни случаи, или вкупно 58. Просекот на нивната возраст е 64,5 и имале коморбидитет, односно неколку други придружни болести кои придонеле за неповолниот исход.

Поврзани вести

Руските и силите на Асад влегоа во градот Кобане

Maja_Serafimova

Монитор: Албанските граѓани први по барања за азил во ЕУ, според број на населението

user4

Весељи: За месец дена владеење на Курти, две земји го повлекоа признавањето на Косово

Ѓукановиќ: Дали секогаш имаме добра соработка во соседите – не, но никако не сакаме враќање во средниот век

Никола Поповски

Дали Русија знаела за пандемијата на коронавирусот пред Бил Гејтс?

Проституцијата цвета во Црна Гора