ЕУ СВЕТ

Владата на Белгија ќе одвои пет милиони евра за изнаоѓање вакцина против Ковид-19

Министерот за финансии и развој на Белгија, Александер Де Кро најави дека неговата влада ќе ослободи пет милиони евра за изнаоѓање вакцина против коронавирусот Ковид-19.

Фондовите се наменети за Коалицијата за иновации за подготвеност за епидемии, позната како ЦЕПИ, составена од јавни и приватни компании.

Коалицијата се надева да развие најмалку три тест-вакцини, а првите клинички испитувања да ги започне за четири месеци, најави министерот Де Кро.

Поврзани вести

Поплавени ресторани, кафулиња и продавници во Венеција (ВИДЕО)

Дали на повидок е нов проблем во Шпанија: Вирусот се шири по домовите

Словенија ги отвори терасите на рестораните и фризерските салони: Втор ден без нови позитивни случаи

Во Јужна Кореја излекувани од Ковид-19 повторно позитивни

Трамп: Ниту еден Американец не е повреден во иранските напади врз бази во Ирак, американските сили се подготвени за се

Никола Поповски

Нови два случаи на коронавирус во Албанија, бројката се искачи на 12