ЕУ СВЕТ

Владата на Велика Британија размислува за промена во начинот на финансирање на јавниот сервис Би-Би-Си

Владата на Велика Британија размислува за промена во начинот на финансирање на јавниот сервис Би-Би-Си, со што значително ќе се намали финансирањето на таа телевизија.

Конзервативната Влада на Борис Џонсон, која се повеќе не се согласува со медиумите во земјата, соопшти дека ќе одржи „јавни консултации“ за можноста да се стави крај на казнени дела доколку граѓаните не плаќаат годишна такса за финансирање на јавниот сервис.

Би-Би-Си добива најголем дел од парите од надоместокот што го плаќа секое домаќинство кое има ТВ. Надоместокот е 154,5 фунти (182 евра) годишно.

Избегнувањето на плаќање може да резултира во парична казна или, во ретки случаи, затворска казна.

Повеќе од 121.000 лица беа осудени и казнети во 2018 година за неплаќање надоместок, од кои петмина завршија в затвор поради тоа што не платиле казна.

Поврзани вести

Средба Трамп – Мицотакис во САД

Никола Поповски

Ќе формирам влада без Нетанјаху и без арапските партии, изјави Ганц

Stefanija Kuzmanovska

Трамп тврди дека Кина можела да го запре новиот коронавирус пред да се прошири во светот

Против полицискиот службеник одговорен за смртта на Афроамериканецот имало бројни поплаки: „Ме тепаше со пиштолот, сакаше да ме убие и на крајот ме застрела во препоните“

Руската делегација ја напушти Анкара без договор за покраината Идлиб

Никола Поповски

Вицепремиерот на Косово нападнат со јајца: „Таксата не смее да се укине“ (видео)

Никола Поповски