Регион СВЕТ

Во Албанија регистрирана е шестата жртва од коронавирус

Во Албанија регистрирана е шестата жртва од коронавирус. Според Министертвото за здравство и социјална заштита станува збор за 71-годишна жена од Тирана,која боледувала и од хипертензија.

„Во текот на ноќта почина 71-годишна жена од Тирана,позитивна на коронаврус, која беше хоспитализирана пред седум дена во Инфективната клиника а неколку дена беше на респратор,стои во соопштенето.

Министертвото изразува сочувство до семејството на пациентката и го повторува апелот до граѓаните строго да ги почитуваат препораките и мерките, посебно одржување на социјална дистанца и да се јават на телефонскот број 127 дококу имаат симптоми на оваа болест. Со вчерашните, последно, соопштени податоци, во земјата бројот на заразените од „Ковид19“ изнесува 146. Досега 17 лица од заволените се излекувани, но остануваат во домашна изолација во период од 14 дена.

Поврзани вести

Рама е за „Балкански Шенген“, Курти сака „Албански Шенген“

Никола Поповски

Помпео: Ние сакаме да работиме со Русите и да дојдеме на преговарачка маса

Maja_Serafimova

Го смениле командантот на американски носач на авиони бидејќи предупредил за Ковид-19 на бродот

Државниот правобранител на Хрватска призна дека е масон, не размислува за оставка

Никола Поповски

Путин за Зеленски: Мислам дека тој е фин човек

„Еј би си Њуз“: Американците не го одобруваат начинот на кој Трамп се справува со иранската криза

Никола Поповски