Регион СВЕТ

Во Грција починале 38 лица од сезонски грип

Од почетокот на октомври минатата година, заклучно со 2 февруари 2020 од грип, во Грција, починале вкупно 38 лица, а за само една седмица регистрирани се 15 смртни случаи, според податоците од Националната организација за јавно здравје, јави дописничата на МИА од Атина.

Од починатите, 17 се мажи, 21 жени, на возраст од 4 до 91 година. 36 отсто од починатите припаѓаат на високо ризична група за која се препорачува вакцинирање од грип.

Според податоците, само за една седица, во перодот од 27 јануари до 2 февруари 2020, 15 лица починале од сезонски грип, 32 биле примени во болница, а на интензивна нега, од почетокот на октомври 2019, вкупно се хоспитализирани 136 лица.

Поврзани вести

Данска: Се отвораат границите за љубовните парови чии партнери се во друга земја, потребно е да исполнат само еден услов

Властите во Германија го прогласија Хезболах за терористичка организација

Зоран Милановиќ со водство на претседателските избори во Хрватска

Ивана Рамаданова

Енвер Хоџа на границата со тогашна Југославија направил подземен град: Таен проект за кој ниту архитектот не смеел да зборува (ВИДЕО)

Повеќе од 100.000 луѓе го следеа говорот на Трамп на стадион во Индија (ВИДЕО)

Северна Кореја испука три нови проектили