Регион СВЕТ

Во последните 24 часа во Србија починаа 13 луѓе од коронавирус

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 9.183 лица, од кои 383 лица биле позитивни, а 13 починале. На респиратори има 177 лица.

Денес, секретарот за здравство на Војводина, Зоран Гојковиќ, уште еднаш предупреди дека здравствениот систем на Србија е пред пукање и дека се заканува сценарио од Италија и Шпанија, доколку сите не ги почитуваат пропишаните мерки за заштита.

Директорката на Клиничкиот центар на Војводина, Едита Стокиќ, за РТС изјави дека во тој клинички центар за ковид 19 се лекуваат 254 пациенти, и дека е забележано дека помладите луѓе се разболуваат во овој период и дека третманот трае подолго.

Поврзани вести

Светот може да учи од Виетнам: Има 95 милиони жители, а нула починати од коронавирус

Која е најмладата жртва на коронавирус во Европа?

Stefanija Kuzmanovska

Нема договор за нова локација за сместување на мигрантите во БиХ

Maja_Serafimova

Словенија денеска го прославува Денот на независноста и единството

Maja_Serafimova

Неколку услови: Како ќе се оди на одмор во Грција ова лето?

Побуна на народот во Будва после апсењата: „Од сите крадци што треба да ги уапсите, вие го најдовте најчесниот човек“ (видео)