Вести СВЕТ

Во удар на торнадо во Тенеси загинаа 22 лица (ВИДЕО)

Од торнадото кое изутринава го погоди Тенеси, загинаа најмалку 22 лица, повеќемина се повредени, а околу 50 илјади домаќинства и бизниси останаа без струја. Урнати се десетици згради, помали аеродроми и хангари.

Загинатите се во четири најпогодени окрузи: Дејвидсон (во Нешвил), Путнам, Бентон и Вилсон. Торнадото се појавило во Камден, мало гратче на 160 километри западно од Нешвил.

-Имаме мртви насекаде во државата, изјави Бил Ли, гувернер на Тенеси. Покрај утврдената смртност од торнадото, укажа дека се уште не се знае точната бројка и дека многумина се водат за изчезнати.

Во државата е прогласена вонредна ситуација.

Аеродромот и железничките линии во Нешвил се во прекин.

Торнадото го наруши и денешното гласање кое е запрено во многу избирачки места. Тенеси е една од 14. држави каде денеска, на „супер вторник“ се избира номинација за претседателски кандидат од Демократската партија.

Засега, ова е едно од најразурнувачките и најсмртоносни торнада во овој дел на САД, откако лани истото време во округот Ли, Алабама, од стихијата загинаа 23 лица.

Во наредните денови во посета на Тенеси треба да дојде претседателот на САД, Доналд Трамп.

 

Поврзани вести

Ердоган: Турција не може да прими нов бран бегалци од Сирија

Најмалку 33 лица се убиени во судири меѓу припадници на паравоените групи и трговци во мнозински муслиманскиот кварт

Maja_Serafimova

Ево Моралес нема да биде кандидат на неговата партија за претседател

Ким Јонг Ун во критична состојба, се бори за живот

Stefanija Kuzmanovska

Епидемиолог откри кога ке дојде до пад на заболените од Ковид-19

Мадуро: Повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат нов Парламент

Влатко Зорба