ЕУ СВЕТ

Во Велика Британија е регистриран првиот смртен случај од коронавирус

Во Велика Британија денеска е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, објави весникот „Мирор“.

Еден повозрасен пациент со лоша здравствена состојба почина откако беше позитивен на тестот на коронавирус, а се претпоставува дека се заразил во Велика Британија.

Ова е прв смртен случај во Британија од коронавирус, по смртта на британскиот државјанин на 28 февруари на бродот „Дајмон Принцес“, кој се наоѓаше во карантин во близина на јапонското пристаниште Јокохама.

Поврзани вести

Како Балканот стана најзагадениот регион во светот?

Никола Поповски

Со воведувањето ограничувања за движење, загаденоста на воздухот е намалена во Европа

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

user4

Драма во Алјаска: Авион со средношколци се лизна од пистата

Maja_Serafimova

Извештај: Светските милијардери се побогати од 60 проценти од популацијата

Никола Поповски

Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени го погоди Мексико

Stefanija Kuzmanovska