Вести СВЕТ

Втор најлош ден во Италија :743 починати во последните 24 часа

Дводневниот позитивен тренд на намалување на бројот на жртви од коронавирус во Италија е прекинат денес, откако нови 743 лица се починати.

До денес, 6.820 луѓе ги загубиле животите во Италија од коронавирусот.

Бројот на активни случаи исто така се зголемува за 3.612 лица и сега изнесува 54.030, додека вкупниот број на заразени од почетокот на епидемијата е 69.176.

Позитивни вести секако е изјавата на шефот на цивилната заштита, Анџело Борели, кој изјавил дека расте бројот на излекувани лица, односно за 894 повеќе од вчера, или вкупно 8.326.

Поврзани вести

Во Централ парк во Њујорк почна поставувањето на монтажна болница (ВИДЕО)

Доктор Фаучи и други високи официјални лица во карантин откако биле изложени на Ковид-19

Првпат по две децении демократите славеа во Вирџинија и Кентаки

Вухан од денеска повторно отворен

Повеќе од еден тон кокаин запленет во Мексико

Трамп: Немам никаква врска со Русија

Stefanija Kuzmanovska