ЕУ СВЕТ

Втор волонтер со несакани ефекти од Оксфордската вакцина

Волонтер за вакцината, што ја развиваат британската компанија Астра Зенека и Универзитетот Оксфорд, откри дека страдал од треска, треперење, главоболка и замор 14 часа по примањето на вакцината за коронавирус.

Волонтерот, кој вакцината ја примил за прв пат во мај, за Дејли Меил изјавил дека се разбудил околу 2 часот наутро и се смрзнал, но дека имал температура над 39 степени.

„Се чувствував неверојатно слабо и не можев навистина да станам и да се движам, затоа пиев парацетамол. И следниот ден имав треска “, рече волонтер кој сакаше да остане анонимен.

Во текот на првите два дена откако ја прими вакцината, тој исто така имаше главоболка поради што не можеше да се концентрира.

Тој исто така рече дека најтешките симптоми исчезнале кога се разбудил третиот ден по земањето на вакцината, но несаканите ефекти продолжиле.

„Неколку дена после тоа, јас сè уште се чувствував слабо – иако симптомите не беа толку силни како на првиот ден, чувството беше ужасно“, додаде тој.

Волонтерот требаше да добие засилена инјекција во понеделникот, но претходната вечер доби е-пошта за откажување на третманот.

Да потсетиме, Astra zeneka го прекина тестирањето на вакцините откако еден од волонтерите се разболе од трансверзален мијелитис.

Паузите при тестирање на вакцината не се невообичаени, но сепак е удар за сите оние кои очекуваа вакцината да биде готова во наредните месеци.

Астра Зенека до крајот на годината ќе знае дали нивната експериментална вакцина ќе опфати четири популации на короната, под услов тестирањето да продолжи наскоро.

Поврзани вести

Откажан карневалот во Венеција поради коронавирусот

Никола Поповски

За малку убиен уште еден противник на Путин: Претепан рускиот опозиционер Жуков (фото)

Француски експерти ќе помагаат во декодирање на црните кутии во истрагата за урнатиот авион во Иран

Ивана Рамаданова

Ердоган: Треба да се искорени неморалноста на социјалните мрежи

Stefanija Kuzmanovska

Столтенберг: Обединувањето на Германија и Европа ќе беше невозможно без гаранцијата за безбедност од САД

Влатко Зорба

Зеленски: Пратениците кои се вмешани во корупција треба да направат полиграфско тестирање за да ја докажат својата невиност

Maja_Serafimova