Регион СВЕТ

Вучиќ: 4,5 милиони граѓани на Србија добиваат по 100 евра

До денес, во 10 часот, 2.477.000 луѓе аплицирале за државна помош од сто евра, вели претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Тој посочи дека, со примателите кои добиваат пари без регистрација, како пензионерите и корисниците на социјална помош, тоа е малку повеќе од 4,5 милиони луѓе.

За време на обиколката на рудникот Колубара, Вучиќ изјави дека е постигнат овој број, иако телефоните за регистрација сè уште не биле вклучени.

„Среќен сум што го исполнивме тоа мало ветување“, рече Вучиќ, додавајќи дека во јуни и јули ќе бидат исплатени уште два минимални плати за помош на економијата.

Поврзани вести

Лајчак: Размената на територии меѓу Србија и Косово не е на агендата

Загина студент на протестите во Хонг Конг

Влатко Зорба

Дутерте му порача на Меѓународниот кривичен суд во Хаг да донесе одлука за негово апсење или бесење

Макрон: Брегзит e „шок“ и „историски алармен сигнал“ за ЕУ

Никола Поповски

Светските лидери согласни: Потребна е посилна соработка, особено во услови на пандемија на коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Путин: „Месец април ќе биде неработен, ќе ги зачуваме работните места на граѓаните“ (видео)