Регион СВЕТ

Вучиќ: Бараат од мене да внимавам на Додик, не е тоа моја работа, јас го почитувам

Претседателот на Србија повтори дека Србија не се меша во внатрешните работи на БиХ и дека изјавите до денес во врска со ситуацијата во таа земја не ја загрозуваат.

Тој исто така рече дека не е негова работа да го „ограничува“ членот на српското претседателство Милорад Додик, како што бараа од Сараево, додека го обвинија за мешање во внатрешните работи на БиХ.

На прашањето на новинарите за ваквите пораки од Сараево, Вучиќ рече дека по средбата со српските водачи од Црна Гора и БиХ, тој зборуваше за политиката на Србија кон БиХ, која се заснова на почитување на Дејтонскиот договор, почитување на интегритетот на БиХ и интегритетот на РС во БиХ.

„Никој немаше што да обвинува за таа реченица, ниту пак има што да се обвинува, но дури и новинарите во Брисел се запрашаа за контроверзната изјава … Што е контроверзно за тоа? Ништо воопшто. Но, она што беше контроверзно е што тие започнаа да ја напаѓаат Србија и мене за тоа што не ограничивме Додик. Не е моја работа, нема да го сторам тоа, го почитувам Додик и не ми паѓа на памет да го сторам тоа што вие сакате“, рече Вучиќ.

Тој продолжи дека голема е желбата кај многумина да го покажат виновникот во Србија.

„Немаат срам за то што никој не е уапсен за обидот за линч во Сребреница, тие не се срамат кога присуствуваат во Србија, а претходно на собири ја прогласуваат ја за фашистичка и бараат посебни статуси, а немаат право на тоа. Дури и ако некој не го одбрани доволно тоа што тие би сакале да го бранат,  за него велат дека тој е негативец и автократ “, заклучи Вучиќ.

Поврзани вести

Нетанјаху: Анексијата на долината на Јордан од населбите на Западниот брег е мој приоритет

Си-Ен-Ен: Администрацијата на Трамп спречува пораките и честитките да стигнат до Бајден

Никола Поповски

Хрват го урна светскиот рекорд во нуркање на здив за својата аутистична ќерка

Maja_Serafimova

Нови тензии на Блискиот Исток: Израел сака да ја преземе Ибрахимовата џамија, на сметка на земјиште во сопственост на Палестинците

Никола Поповски

Во Бангладеш потврдени првите три случаи на заразени со Ковид-19

Stefanija Kuzmanovska

Трамп за грешката на Бајден: Картелот за лажни вести работи прекувремено за да го прикрие тоа (видео)

Никола Поповски