Регион СВЕТ

Вучиќ: Кривокапиќ да признае дека лажел или да покаже докази

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес го повикал Здравко Кривокапиќ да ги информира што е можно поскоро за сите елементи на наводната соработка меѓу него и претседателот на Црна Гора, Мило Шукановиќ.

„Особено во деловни варијанти. И јас сум сигурен дека тој или ќе рече дека лажел или ќе покаже докази. Бидејќи знам дека е невозможно да се донесат докази, бидејќи знам дека никогаш не сме разговарале ниту за тоа, бидејќи јас не сум бизнисмен, туку напредокот на нашиот народ“, изјавил претседателот на Србија.

Така одговорил на прашањето како го коментира фактот дека Кривокапиќ ги кажа најлошите работи за него, па дури и дека наводно бил во деловна соработка со претседателот Ѓукановиќ во проектот „Белград на вода“.

„Кривокапиќ ќе мора да признае дека зборувал невистини“, додал Вучиќ.

Тој вели дека ова не е единствената невистина и дека Ѓукановиќ раскажал и многу невистини за улогата на Србија во Црна Гора.

„Ние на тоа не мора да се враќаме“, изјавил Вучиќ.

Поврзани вести

Ангела Меркел не мора во карантин

Stefanija Kuzmanovska

Убави вести од Италија: Најмал број на новозаразени во последниот месец

Орбан повикан на расправа во Европскиот парламент: Дали со вонредната состојва ги прекршил основните човекови права и слободи?

Велика Британија: Бројот на злосторства од омраза против Кинезите зголемен за три пати

Stefanija Kuzmanovska

Само четири земји во Европа не се „критични зони“ со коронавирус

Никола Поповски

Меркел се врати на работа по 12 дена минати во карантин