Регион СВЕТ

Вучиќ најави вакцина против корона од земја која официјално не постои

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави вакцина „од земја која го завршила тестирањето“, но официјално нема таква, објави порталот Раскрикавање.рс.

„Во разговори сме со земја која ја комплетираше вакцината и веќе не тестира на специјално предвидено население, веќе ја дава таа вакцина и се надеваме дека можеме да ја имаме вакцината пред крајот на годината“, најави српскиот претседател Александар Вучиќ, не сакајќи да ја открие која земја е.

Според евиденцијата на Светската здравствена организација, сепак, во моментот има 23 вакцини во клинички испитувања на луѓе, но досега ниту една не е одобрена за општата популација, објави порталот Раскрикавање.рс.

Вучиќ не сакаше да открие за која земја станува збор.

„Ако сакав да ви кажам, веќе ќе ви кажев. Но, јас сум премногу сериозен човек и наскоро ќе потпишеме протоколи за соработка за тоа прашање. „Ќе гледаме да бидеме меѓу првите 30 земји што ја примиле вакцината“, рече тој.

Тој изјави дека станува збор за земја што ја комплетираше вакцината и тестирањето и ја дава на „загрозеното, специјално предвидено население“.

Единствената вакцина, според „Њујорк Тајмс“, која го следи текот на развојот на вакцините, што може да одговара на тој опис, е направена во Кина и неодамна беше одобрена, но само за војската.

Тоа е вакцина произведена од CanSino Biologics и во нивното соопштение се наведува дека оваа специјална дозвола за армијата важи за една година и дека не може да се даде на општата популација без други дозволи.

Сепак, оваа вакцина во моментот е во втора фаза на клинички испитувања, од вкупно три фази што треба да се поминат пред да биде одобрена.

Според СЗО, во моментов 140 вакцини се во претклинички, а 23 вакцини се на клинички испитувања, кои се одвиваат во три фази.

Што значи тоа?

Претклинички испитувања се оние во кои вакцината се дава на животни (глувци, мајмуни) и се испитува одговорот на имунолошкиот систем на него.

Вакцините што го поминуваат овој тест се вклучени во клиничките испитувања.

Во првата фаза, вакцината се дава на мал број луѓе и се тестираат дозите, колку е безбедна вакцината и кои се реакциите на имунолошкиот систем.

Вакцините што успешно ја минуваат првата фаза, одат во втората фаза во текот на која се даваат на стотици луѓе поделени во групи (деца, стари лица). Се испитува како реагира секое од популациите на вакцината, односно кои се несаканите ефекти и дали се формираат антитела на вирусот.

Во третата фаза, вакцината се дава на илјадници луѓе, по што се следи колку од нив ќе бидат заразени после тоа, во споредба со оние испитаници кои примаат плацебо. Само во оваа фаза може да се види дали вакцината е навистина безбедна и ефикасна против коронавирусот.

Вакцините што минуваат низ сите три фази (кои понекогаш можат да се комбинираат, т.е. да се администрираат во исто време доколку вакцината е неопходна што е можно поскоро, како и во овој случај), се кандидати за одобрување. Релевантните институции на секоја земја ги разгледуваат добиените резултати во овие фази и одлучуваат дали да ја одобрат вакцината или не.

Според официјалните податоци на СЗО од денес (15 јули), во моментов само три вакцини (од 23) се во третата фаза на клинички испитувања – една произведена од кинеската компанија Синовац, друга изготвена од тимот на Оксфорд со AstraZeneca, а трета од американската компанија Moderna и National Institute за алергии и заразни болести.

Во нормални околности, потребни се години за вакцина да се развие од тестирање до производство. Меѓутоа, во овој случај, како што пишува „Гардијан“, научниците се надеваат дека ќе можат да ја произведат вакцината за година и година и половина.

Кисиќ Тепавчевиќ: Нема да се воведе вакцина додека не поминат сите фази

На прашањето на новинар за објавувањето на вакцината на Вучиќ до крајот на годинава, д-р Дарија Кисиќ Тепавчевиќ изјави денеска на прес-конференцијата на Кризниот штаб во Србија дека сите овие вакцини се „потенцијални“ и се во различни фази.

Ниту една фаза сè уште не поминала.

„Она што мора да биде јасно е дека нема вакцина кај нашето население, освен ако не ги исполни сите критериуми за безбедност и ефикасност“, рече таа.

Таа додаде дека „ги следиме најмодерните трендови“ и дека сме „во контакт со најсериозните компании што ја произведуваат вакцината“, како и дека таа ќе биде достапна во нашата земја веднаш штом се појави.

„Се надеваме дека тоа ќе биде што е можно поскоро, но не се знае кога станува збор за овој вид истражувања“, рече Кисиќ Тепавшевиќ.

Поврзани вести

Сто илјади лица се евакуирани од своите домови на Филипини заради тајфунот Камури (ВИДЕО)

Путин ја следел воената вежба каде руска подморница не успеа да истрела интерконтинентална ракета

Maja_Serafimova

Пикот на Ковид-19 допрва треба да дојде, а карантинот може да биде до средина на летото во целиот свет

Австралија ќе воведе надомест за отсуство од работа за време на пандемијата

Берта Китинска

Зборот „брегзит“ забранет за британските дипломати

Српски лекар: Граѓаните да го сфатат вирусот најсериозно и да не веруваат во политиката или во Кризниот штаб (ВИДЕО)

Александар Петровски