Регион СВЕТ

Вучиќ со одговор за критиките на Обрадовиќ: Станува збор за некој кој е полуписмен, не само политички, туку и буквално

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави за статусот на Косово не се преговара на конференцијата за безбедност во Минхен, туку само за работи кои одат во прилог на Србија, како што е враќање на железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина.

Коментирајќи ги критиките од лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ, дека станува збор за преговори за статусот, Вучиќ одговори дека тоа се „зборови на очаен човек“.

– Станува збор за некој кој е полуписмен, не само политички, туку и буквално. Ние не преговараме за статусот, не сме ни разговараме, туку само за слободниот проток на луѓе и деловни активности – рече Вучиќ.

Говорејќи за Обрадовиќ и опозицијата, претседателот на Србија изјави дека светот брзо се менува, но дека „нивната свест никогаш не може да се промени“.

– Само нивниот број брзо се намалува – заклучи Вучиќ.

Поврзани вести

Првични резултати наизборите во Хрватска: Милановиќ 53,25, Грабар-Китаровиќ 46,75 отсто од гласовите

Влатко Зорба

Страшна експлозија во хемиска фабрика во Тексас (ВИДЕО)

Почина платениот убиец на Ескобар

Никола Поповски

Шпанија: За првпат жена ќе биде на чело на разузнавачките служби

Никола Поповски

Едно лице загина, а неколкумина се повредени во ерупција на вулкан на Нов Зеланд (ВИДЕО)

Бајден на митинг во Њу Хемпшир: Трамп мора да биде отповикан

user5