Регион СВЕТ

Вучиќ: Средбата со Курти беше жестока

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави вечерва во Минхен дека не гледа можност на постигнување на компромис со Приштина во текот на оваа година, а за најавата на косовскиот претседател Хашим Тачи за постигнување на финалната спогодба до крај на годината истакна дека тоа се „нивни игри“ во кои не сака да влегува.

-Не гледам како тоа би можело да се реши, но би сакал да ја видам можноста за компромис, изјави Вучиќ за РТС по средбата за безбедност на Балканот на кој учествувал заедно со новиот премиер на Косово, Албин Курти.

Вучиќ коментирајќи ги денешните активности рече дека било жестоко, но дека се борел за интересите на српскиот народ и дека е горд што ја зборел вистината.

Поврзани вести

Пакистанската војска жали поради смртната пресуда за Первез Мушараф

Монитор: Албанските граѓани први по барања за азил во ЕУ, според број на населението

user4

Првиот произведен борбен авион „Су-57“ е подготвен за испорака на руските воено-воздухопловни сили

Египетските археолози нашле 20 саркофази (ФОТО)

Maja_Serafimova

Прв случај на коронавирус потврден во Белгија

Вучиќ: Очекувам европратеничката Фајон како истакнат борец за човекови права да се избори Србите да станат национално малцинство во Словенија

Никола Поповски