Регион СВЕТ

Вучиќ: Средбата со Курти беше жестока

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави вечерва во Минхен дека не гледа можност на постигнување на компромис со Приштина во текот на оваа година, а за најавата на косовскиот претседател Хашим Тачи за постигнување на финалната спогодба до крај на годината истакна дека тоа се „нивни игри“ во кои не сака да влегува.

-Не гледам како тоа би можело да се реши, но би сакал да ја видам можноста за компромис, изјави Вучиќ за РТС по средбата за безбедност на Балканот на кој учествувал заедно со новиот премиер на Косово, Албин Курти.

Вучиќ коментирајќи ги денешните активности рече дека било жестоко, но дека се борел за интересите на српскиот народ и дека е горд што ја зборел вистината.

Поврзани вести

Српска листа со коментар за изјавата на Тахири: Ѕвечкањето и повикувањето на судири е најопасната опција

Maja_Serafimova

Шпанскиот премиер во посета на Барселона, одби да се сретне со каталонските лидери

Maja_Serafimova

Пожар во фабрика во Њу Делхи, најмалку 14 лица се повредени

Maja_Serafimova

Инсајдер во врвот на германското МВР на 80 страни ја дава вистината за коронавирусот

Трамп до Болтон: Му дадов работа, а не ја заслужуваше; Ако го послушав, ќе имавме 6-та светска војна

Никола Поповски

САД воведуваат нови санкции, нови имиња на „црната листа“

Stefanija Kuzmanovska