Вести СВЕТ

За 24 часа починале 381 лице: Поразителна статистика во Велика Британија

Црн ден за Велика Британија.

За 24 часа, од коронавирусот на островот починале 381 лице, што е апсолутен рекорд за таа земја досега.

Вкупниот број на жртви во таа земја сега е 1.789, што, после Италија и Шпанија и Франција, има најмногу починати во Европа.

Вкупниот број на заразени лица во Британија е 25.150, а бројот на излекувани лица е само 135.

Поврзани вести

Повеќе од 2.100 потреси во Албанија по катастрофалниот од 26 ноември

Никола Поповски

Трамп и Бајден за последен пат „лице в лице“ пред изборите

Влатко Зорба

Фаучи: САД може да се вратат „на нешто налик на нормалноста“ во 2022 година

Никола Поповски

Идентификуван нов „мутиран“ вид на коронавирусот: „Ако се најде вакцина, неговата јачина може да биде ограничена“

Москва: Излечени повеќе од 3000 пациенти, 312 само во последните 24 часа

Тачи: Пред нас се многу предизвици