Вести СВЕТ

За првпат по катастрофата, накитена елка во Чернобил

За прв пат од 1986 година во чернобилскиот град на духови Припјат е накитена елка.

Дрвото го украсиле поранешни жители на градот, и наместо вообичаените новогодишни украси, елката е накитена со фотографии од семејни албуми.

– Животот во Припјат се враќа. Ова станува необично, нестандардно туристичко место, изјави претставник на Агенцијата за управување со зоната.

Тој додаде и дека напуштениот град секојдневно го посетуваат туристи од целиот свет.

Поврзани вести

Трамп истакна дека ниту една земја не се обидува да му помогне да победи на изборите

Обвинителството на Истанбул подигна обвиненија против 20 лица осомничени за убиство на Кашоги

Грција не треба да учествува во Берлинскиот процес, тврди Чавушоглу

Никола Поповски

Помпео: Можно е да го промениме ставот за статусот на Хонг Конг

Stefanija Kuzmanovska

Полицијата употреби солзавец за да ги растера приврзаниците на Моралес

Нов изборен закон во Србија и за партиите на македонското национално малцинство

Александар Тодески