АНАЛИЗИ Вести СВЕТ

Забрана за патувањa: Зошто Тајланд продолжува да ги прима кинеските туристи и покрај опасноста од коронавирусот?

Во Тајланд, туристичката сезона трае во текот на целата година и периодот од крајот на ноември до почетокот на април е често најпопуларен – посетителите брзаат да ги видат тајландските храмови, плажи и одморалишта, привлечени кон посувото време и умерените температури.

Но, деновиве, славните и некогаш зовриени локации изгледаат тивки и безживотни. Групи туристи од Кина некогаш делуваа како составен дел на пејзажот во градови како Бангкок, Патаја, Пукет и Чианг Маи. Денес тие ги нема

Иако тајландскиот туризам претрпе жесток удар, истото се случи и со јавното здравство. Оваа земја има петта најголема стапка на заразени со „Ковид-19“, со број од 35 лица кои го добиле новиот вирус.

Минатата година кинеските туристи учествуваа со повеќе од 27% од 39,7 милиони туристи кои пристигнаа во Тајланд. Сега, поплаки дека нема работни места доаѓаат од сите страни, од цвеќарници, преку туристички водичи и продавачи на улица, до сопственици на хотели.

Тежок удар

Поради строгите мерки донесени од кинеската влада за да се спречи ширењето на вирусот корона, милиони Кинези се спречени да патуваат во странство.

За тајландскиот туризам, кој многу се потпира на кинеските посетители, тоа беше сериозен удар. Бизнис аналитичарите од „Фич Солушн“ наведуваат дека приходите од туризам учествуваат со 13 до 14 проценти од бруто домашниот производ на Тајланд.

Додека земјата бележи пад на европските туристи, во последните години се забележува значителен скок кај кинеските посетители.

Додека повеќето соседни земји воведоа построги забрани за патувања на кинеските патници кои влегуваат во земјата, Тајланд отиде во потполно спротивна насока. Владините агенции и локалните компании дури испраќаат пораки дека нивните врати се сè уште широко отворени за посетителите од Кина.

Порака за добредојде

По избувнувањето, некои владини агенции, како што се Тајландската федерација за туризам и градското биро на Бангкок, снимија видеа како поддршка за народот во Кина.

Во компанијата Кинг Пауер, најголемиот малопродажник, ослободен од данок во земјата и сопственик на Фудбалскиот клуб Лестер Сити, се сними слично видео.

Во овие видеа, можете да видите туристички работници како мавтаат со кинески знамиња, додека познати личности – вклучително и фудбалери на Лестер Сити – кажуваат весели десетки на мандарински јазик.

Оваа порака е многу повеќе од обична учтивост или покажување солидарност. Тајланд е многу зависна од туристите од Кина, а самата економија на земјата би можела да биде сериозно оштетена доколку вирусот не биде набрзо запрен.

„Од херои до нула“

„За нас кинеските туристи беа наши херои, но сега нивниот број се спушти на нула“, рече Ронаронг Чевинсирирамнуаи, претседател на Тајландско-кинеската туристичка алијанса.

„Ние исто така не знаеме кога ќе завршат овие забрани, но она што го знаеме е дека направи толку многу штети на нашиот бизнис што дури може да доведе до многу отпуштања“, додаде Ронаронг.

Претставник на локалниот одбор на професионални водичи за патувања, кој побара да останат анонимни, тврди дека луѓето практично се без работа, бидејќи 25.000 туристички водичи кои работат со кинески туристи немаат воопшто клиенти.

Нема забрана

По зголемениот притисок од корисниците на социјални медиуми минатиот месец, тајландскиот министер за јавно здравје, Анутин Чарнавиракул, предложи привремено прекинување на тековниот режим на визи за кинеските туристи во Тајланд. Но, предлогот беше отфрлен од владата уште следниот ден.

Се чини дека министерот одеднаш се предомисли, само една недела подоцна, кога изјави дека наметнувањето на забрана за патување на кинеските туристи на Тајланд нема да и помогне на владата, во борбата против епидемијата.

BBC

Поврзани вести

Северна Кореја изврши уште едно „многу значајно“ тестирање

Мас: Една од задачите на Берлин ќе биде стабилизирање на Западен Балкан преку приближување во ЕУ

Микс од лекови за грип и ХИВ помогнал за лекување заболени од новиот коронавирус

Две лица под надзор во Софија за новиот коронавирус

Ја убил својата девојка затоа што мислел дека му пренела коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Вучиќ за извештајот на Пентагон: Силата е во самостојноста и независноста на Србија, и во тоа сами да носиме одлуки