Регион СВЕТ

Загреб го погодија 9 земјотреси во последните 24 часа

Во последните 24 часа, хрватската сеизмолошка служба регистрираше на подрачјето на Загреб уште девет земјотреси со јачина околу 1,3 степени, со епицентри лоцирани во областа Маркушевац.

Од нив, најсилните два се забележани рано утрово на 1.17 часот и 7.12 часот со јачина од 2,1 степени.

Загреб во неделата претрпе земјотрес со јачина од 5,8 степени, предизвикувајќи значителна материјална штета во кој загина и 15-годишно девојче.

Поврзани вести

Амбасадата на САД во Подгорица: Сите страни треба да учествуваат во дијалогот за Законот за верски слободи

Никола Поповски

Кина: Бројот на лица починати од коронавирусот се искачи на 106, регистрирана првата жртва во Пекинг

Никола Поповски

Вулин: Наместо благодарност, црногорскиот премиер го напаѓа Вучиќ

Никола Поповски

Постои ризик од недостиг на храна поради влијанието на коронавирусот врз светската трговија

Хан ја повтори разочараноста што на Северна Македонија и Албанија не им беше дозволено да почнат преговори за членство во ЕУ

Влатко Зорба

Американските адвокати на рочиштето: Асанж загрози човечки животи