СВЕТ

Захарова: На социјалните мрежи им претстои престројка

Социјалните мрежи во светот треба да се перестројат, тие ќе се менуваат и ќе го почувствуваат влијанието или притисокот врз себе, смета портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, објави „Спутник“.

„Веќе го гледаме капиталот почеток на реструктуирање, модерација, законодавна легализација на социјалните мрежи. Ако пред тоа, неколку години, ова беше вовед, тогаш сега ова опкружување ќе доживее или притисок врз себе или влијание, но ќе се промени на овој или оној начин “, рече Захарова на интернет-конференцијата „Светот низ очите на медиумите во 2020 година“, во организација на новинската агенција Rusija sevodnja.

Според нејзиното мислење, главната закана во медиумскиот простор денес се лажните вести.

„Главната закана се лажните вести. Долги години главната закана се нарекуваше пропаганда, сетете се, сè се засноваше на тоа: основниот задушувач на слободата на медиумите, неможноста за развој на новинарството, пречка во работата на новинарите, се нарекуваше пропаганда “, објасни Захарова.

Таа е уверена дека може да се спротивставиме на пропагандата, но дека тоа е невозможно со лажните вести: „без разлика дали станува збор за индивидуа, јавна личност, структура, организација, компанија, држава“. Невозможно е, нема такви механизми “, изјави Захарова, додавајќи дека „создадени се огромен број механизми за ширење лажни вести“.

Поврзани вести

Курц: 800 заразени во Австрија, ова е најголема закана уште од Втората светска војна

Вулин: Наместо благодарност, црногорскиот премиер го напаѓа Вучиќ

Никола Поповски

Од почетокот на април извозот на медицински производи од Кина достигна околу 2,36 милијарди долари

Кои се најмоќните земји во светот?

Никола Поповски

Трамп: „Ова не е импичмент, туку пуч“

user4

Трамп исвиркан на натпревар: Штом го виде неговиот лик на екран, публиката почна да вика „Затворете го“! (ВИДЕО)

Maja_Serafimova