ЕУ СВЕТ

Заради заострување на мерките повторно се пустошат продавниците (ФОТО)

Кога се појави коронавирусот, граѓаните ширум светот пустошеа во продавниците, па празни полици беа честа појава. Иако живееме со него со месеци, се чини дека стравот од вториот бран го прави своето.

Во многу земји, бројот на пациенти се зголемува, па граѓаните се во паника да купуваат резерви на храна во страв дека сè ќе биде повторно затворено и ограничено движење.

Фотографии од Велика Британија се шират на социјалните мрежи каде полиците се повторно празни.

Британците најчесто купуваат тоалетна хартија, брашно и житни култури. Имено, британскиот премиер Борис Џонсон најави дека ќе ги заостри мерките бидејќи неговите сограѓани сè уште излегуваат во пабови.

Поврзани вести

Американски научници: Уште еден елемент помага во борбата против коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Масачусетс е првата американска држава која трајно ги забрани ароматизираните течности за електронски цигари

Европскиот парламент усвои резолуција со која предупредува на влошеното владеење на правото во Унгарија и Полска

„Шест морничави минути“: Снаата на Трамп го украла шоуто (видео)

Никола Поповски

Трамп заедно со Меланија и семејството Бадник го поминаа во црква

Maja_Serafimova

Шпанија ќе го бојкотира самитот ЕУ-Западен Балкан поради Косово?

Никола Поповски