Регион СВЕТ

Затворска казна за заболените со Ковид-19 кои даваат лажни информации за контактите

Турското Министерство за внатрешни работи објавило ново известување во четвртокот за правните мерки за оние кои даваат лажни или нецелосни информации за нивните контакти во врска со ширењето на коронавирусот, објави Анадолија.

Според известувањето, ако пациентите со Ковид-19 им дадат лажни или нецелосни информации на здравствените власти за тоа со кого имале физички контакт, тие би можеле да добијат затворска казна до две години или парична казна.

Досега во Турција се потврдени повеќе од 308.000 случаи на инфекција со коронавирус, додека како резултат на заразата починале 7.711 лица. Повеќе од 270 000 се излечиле.

Поврзани вести

САД планираат да ја повлечат армијата од Германија

Донесени нови мерки во Србија: Познато како ќе изгледа влезот во земјата

Карди Би го интервјуираше Бајден: Кажете ми ја најлошата вистина

Stefanija Kuzmanovska

Седумгодишно девојче загина во земјотресот на Филипини (ВИДЕО)

Maja_Serafimova

Ирански брод уништен во „пријателски оган“: 19 морнари починале

Чешката влада: 15 000 новозаразени за еден ден, сите мерки ги употребивме, ни останува уште вонредната состојба

Никола Поповски