ЕУ СВЕТ

Здравствената состојба на британскиот премиер Борис Џонсон се подобрува

Здравствената состојба на британскиот премиер Борис Џонсон се подобрува, соопшти Би Би Си.

Џонсон (55) беше хоспитализиран во болницата „Свети Томас“ во неделата навечер по повеќедневна зголема телесна температура и кашлица, како последица на Ковид-19. Во понеделникот беше преместен на Одделот за интензивна нега, каде добил кислород.

– Работите, за него, одат на подобро, изјави денеска британскиот министер за култура Оливер Довден. Тој дополни дека Џонсон седи во болничкиот кревет и комуницира со медицинскиот персонал.

Поврзани вести

Таткото на министерот за внатрешни работи на Србија почина од Ковид-19

Што презема светот во борбата против коронавирусот: Кои се мерките?

Никола Поповски

Четири загинати, а двајца повредени во оружен напад во близина на претседателската резиденција во Мексико

Трамп: Јас сум претседател во време на војна

Израел и Палестина ставија крај на петмесечниот трговски конфликт

Никола Поповски

Трамп: САД се повлекуваат од Парискиот договор за климата

Maja_Serafimova