СВЕТ

Здравственото одделение на Омск откри што се случило со облеката на Навални

Облеката на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални, во која тој беше хоспитализиран во болницата во Омск на 20 август, ја запленија истражителите, соопшти денеска Здравственото одделение на Омск.

Истражителите ја запленија облеката на Навални за време на предистражната инспекција, а ние не сме запознаени со нејзината судбина, објави прес-службата на Министерството за здравство, пренесе ТАСС.

Ова е работа на органите за спроведување на законот и истрагата, а не на Министерството за здравство или болничката администрација, наведе прес-службата на Министерството за здравство.

Претходно денес, Навални побара од руските власти да ја предадат облеката во која се наоѓал кога падна во кома минатиот месец и ја обвини Москва за ускратување важни докази за неговиот случај.

Навални рече дека облеката му била одземена пред да биде префрлен во Германија на лекување од Сибир, откако му се слошило на домашен лет, објави „Ројтерс“.

„Пред да дозволат да ме одведат во Германија, ти ја соблекле целата облека од мене и ме испратиле потполно гол“, напиша Навални на својата веб-страница.

„Имајќи предвид дека „новичок“ е пронајден на моето тело и дека тоа е многу веројатна инфекција при контакт, мојата облека е многу важен доказ“, смета тој.

Поврзани вести

Во Италија минута молчење и знаме на пола копје за жртвите од епидемијата од коронавирус

Stefanija Kuzmanovska

Вучиќ: Обвинението против Тачи е добра вест, но тој суд е според косовските закони

Либиската крајбрежна стража фатила 150 мигранти на пат кон Европа

Влатко Зорба

Русија: Научници успеале да го декодираат геномот на коронавирусот

Побарувачката на плексиглас на светско ниво бележи раст

Вучиќ: Очекувам европратеничката Фајон како истакнат борец за човекови права да се избори Србите да станат национално малцинство во Словенија

Никола Поповски