Вести СВЕТ

Земјотрес го погоди Исланд, премиерката со панична реакција (видео)

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала вчера го погоди југозападен Исланд, предизвикувајќи поместување на зградите во главниот град Рејкјавик Сепак нема извештаи за можни повреди или штета.

Исландската метеоролошка служба објави дека земјотресот се случил во 1,43 часот по локално време и дека неговиот центар бил во Крисувик, околу 35 километри јужно од Рејкјавик.

Премиерката на Исланд, Кетрин Јакобсдотир, зборувало во живо за последиците од пандемијата кога сè започнало да се тресе. Иако првично била многу изненадена, после тоа се пошегувала и ноншалантно го продолжила разговорот.

„Леле, ова беше земјотрес. Но, ова е Исланд”, заклучила премиерот и продолжила.

Вулканскиот Исланд е една од најсеизмички активните земји во светот, иако повеќето земјотреси што ја погодуваат земјата се слаби и прават мала штета.

Поврзани вести

Затворени училиштата и универзитетите поради Ковид-19 во Шпанија

Куба ја враќа Хавана во строг карантин

Влатко Зорба

За што разговараа Трамп и саудискиот принц?

Stefanija Kuzmanovska

Светски познати научници го кренаа гласот против корона-мерките: Треба да се бориме на поинаков начин

Stefanija Kuzmanovska

Пекинг: Строгите мерки сè уште се на сила, 21 новозаразен

Курдите тврдат дека убиле 75 турски војници во Сирија

Влатко Зорба