Регион СВЕТ

Земјотрес ја погоди Албанија: Граѓаните во страв ги напуштиле своите домови (видео)

Земјотрес со јачина од 4,2 степени денес ја погоди западна Албанија, предизвикувајќи паника кај населението.

Засега нема извештаи за повредени или материјална штета.

Албанската сеизмолошка агенција соопштила дека земјотресот го погодил селото Куратен, на 34 километри западно од Тирана, во 17:21 часот.

Албанското Министерство за одбрана соопштило дека според првичните информации нема материјална штета.

Многу граѓани на Тирана излегле на улиците, плашејќи се од повторување на земјотресот во ноември минатата година, со јачина од 6,4 степени, во кој загинаа 51 лице и остави околу 17.000 луѓе без домови.

Поврзани вести

Северна Кореја: Ковид-19 може да се пренесе и преку инфекција на окото

Јеремиќ: Разграничувањето на Вучиќ ќе доведе до „Голема Албанија“

Maja_Serafimova

Нови мерки во Грција, Солун во црвена зона

Stefanija Kuzmanovska

Лекар кој ги лекувал луѓето во Вухан оседел заради коронавирусот

Јанша и официјално е мандатар

Александар Петровски

Мустафа: „Планот Б“ на ЛДК е заминување во опозиција ако нема договор за заедничка влада со партијата на Курти