ЕУ СВЕТ

Жестоки борби на југоистокот, запрен тенковскиот напад на азербејџанските сили (ВИДЕО)

Борбите меѓу ерменско-азербејџанските сили во регионот Нагорно Карабах продолжија утрово, при што обете страни распоредија тешко оружје во областа.

Азербејџанските сили се обидоа со тенкови да пробијат во југо-источна насока. Нападот беше одбиен, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Нагорно Карабах (РА МО), Шушан Степанијан.

По тој повод, наидувајќи на жесток отпор од страна на тенкови и противтенковски единици, беа уништени 10 оклопни возила и тенкови. Борбите се уште траат.

Поврзани вести

Смртта на Флојд предизвика преиспитување на американската историја: „Луѓето одат по улици именувани по расисти и приврзаници на надмоќноста на белата раса“

Заради растот на бројот на жртви од коронавирус, Шведска подготвува построги мерки

Пацоли вели дека предал илјадници документи против Србија

Руски виролог и академик: „Здравите носители“ на коронавирусот се всушност потребната вакцина

Црна Гора ја забрани употребата на автомати за кафе

Ердоган: Не праќаме сириски борци во Нагорно Карабах

Никола Поповски