Вести СВЕТ

Животот во Хубеи се враќа во нормала: Укинати ограничувањата во сообраќајот, границите се отворени (видео)

Животот во кинеската провинција Хубеи, епицентарот на вирусот коронарна епидемија, започна да се враќа во нормала во средата, по два месеци карантин: укинати сообраќајните контроли, градежните работи продолжија и луѓето повторно патуваа со автобуси и возови преку неодамна затворените граници.

Кина, во вторникот објави намалување на бројот на новозаразени на 47, а сите се кинески државјани кои се вратиле дома, додека претходниот ден биле пријавени 78 нови инфекции со коронавирус.

Хубеи, централната провинција со скоро 60 милиони луѓе, во вторникот објави дека ќе ги укине ограничувањата на движењето, пренесува Хина, повикувајќи се на Ројтерс.

„Јас го резервирав билетот утрово откако ја слушнав веста“, рече Чен Тинг, која со својот тригодишен син и околу четириесет други се симна од возот во Ксијанг, град во провинцијата.

28-годишната допатувала од Кингјан, во јужната провинција Гуангдонг, каде има свој бизнис.

Храна за носење „2 за 1“

Поради коронавирусот, таа требаше да ја одложи планираната посета на нејзините родители во февруари, по кинеската нова година.

„Многу сакам да одам дома сега, да ги видам сите“, рече таа, чекајќи да дојде нејзиниот татко и да ги однесе до семејниот дом во блискиот град Хуангши.

Во средата вечерта во Ксијанг, граѓаните шетале надвор, носеле храна од продавница или купувале за да донесат.

Рестораните продавале само храна за носење. Преку звучници се нуделе попусти „2 за 1“.

Сите носеа заштитни маски.

Карантинот во центарот на провинцијата, Вухан ќе биде укинат на 8 април, што ќе биде пресврт во војната на Кина со епидемијата, бидејќи Пекинг го насочува својот фокус кон запирање на ширењето на увезените инфекции и повторно придвижување на економијата.

Исто така, постојат знаци во Вухан дека животот почнува да се враќа во нормала.

Работниците со заштитни маски работат на мостот додека градежните работи продолжуваат, а граѓаните, мавтајќи од прозорците, го поздравиле медицинскиот тим кој се подготвувал да го напушти градот.

Страв од „увезени инфекции“

Владата на Хубеи во средата им кажа на карантираните работници дека можат да се вратат на работа што е можно поскоро.

Секретарот на Комунистичката партија во Хубеи, Јинг Јонг, изјавил дека Владата ќе продолжи да вложува големи напори за да спречи нов пораст на инфекции со зголемувањето на движењето на населението.

Пекинг веќе ги пренасочи летовите во други градови, каде патниците ќе бидат проверени и ставени во карантин.

Новите увезени случаи во Пекинг, Гуангдонг и Фуџијан се во пад, иако дневните податоци за ново-увезените инфекции се искачија на рекордни 19 случаи во финансискиот центар Шангај.

Во вторникот, вкупниот број на потврдени случаи во континентална Кина беше 81.221, со 474 увезени инфекции.

Починале вкупно 3,281 луѓе, четири повеќе отколку во понеделникот.

Ал Џезира Балканс

Поврзани вести

Велика Британија втора во Европа по број на починати од коронавирусот

Никола Поповски

Зариф: Ракетниот напад врз американски цели во Ирак се „легитимна самоодбрана“

Официјално престана да постои името „Холандија“

Никола Поповски

Нетанјаху престана да се ракува со своите симпатизери заради коронавирусот

Српски епидемиолог: Вирусот буквално дивее, се плашам дека може да биде уште полошо

Александар Петровски

Повеќе од триесет милиони заразени со коронавирус во светот

Stefanija Kuzmanovska