Таг : Афроамериканец

СВЕТ

Полицијата во Вашингтон уби уште еден Афроамериканец

Stefanija Kuzmanovska
Вашингтонската полиција во средата уби Афроамериканец, во момент кога во земјата се шири бран протести против расизмот и полициското насилство. Властите објавија дека полицијата била...
СВЕТ

ОН го осудија ранувањето на Афроамериканецот во Висконсин

Stefanija Kuzmanovska
Канцеларијата на ОН за човекови права го осуди полициското ранување на Афроамериканецот Џејкоб Блејк, со проценка дека таквата употреба на сила од страна на полицијата...
СВЕТ

Новиот адут на Трамп во борбата против демонстрантите во САД: Сподели ВИДЕО од Афроамериканец како напаѓа белец

Stefanija Kuzmanovska
Бројни снимки на насилство пристигнуваат од Соединетите Американски држави во последните неколку недели. Ново видео од нападот од Флинт во Мичиген се издвојува по неговата...
Вести

НОВО УБИСТВО НА ПРОТЕСТИТЕ ВО САД: Афроамериканец почина откако беше прегазен во Бејкерсфилд (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Американецот Роберт Форбс почина како резултат на несреќа што се случи за време на демонстрациите поради убиството на Џорџ Флојд. Според неговиот адвокат Амар Шеркил,...
СВЕТ

Судири на улиците на САД поради смртта на Афроамериканецот чиј врат го притиснал полицаец со колено (ФОТО)

Stefanija Kuzmanovska
Полицијата во Минеаполис употреби солзавец за време на судирите со неколку стотици граѓани кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Тој почина во понеделникот...
СВЕТ

Расистички испад во Њујорк: Жена снимена додека ѕвонела во полиција затоа што ѝ пришол Афроамериканец

Stefanija Kuzmanovska
Американските медиуми објавија необична сцена во Централниот парк во Њујорк во понеделникот. Имено, во јавноста се појави видео од растроена жена како повикува полицијата и...