Таг : Ахмети

МАКЕДОНИЈА

Сите бевме исплашени да не ескалира ситуацијата и да дојде до судир, сведочи Ахмети во „Монструм“

Влатко Зорба
На денешното рочиште за предметот „Монструм“ прв сведок е лидерот на ДУИ, Али Ахмети. На прашањето од судијта кога и како разбрал за овој грозоморен...
МАКЕДОНИЈА Политика

Ахмети: Владеењето на правото, ветингот и економијата во фокусот на ДУИ

ДУИ во новиот мандат ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите, почнувајќи од обвинителството, судството, општините. Секако еден...
МАКЕДОНИЈА

Честитка од Ахмети по повод христијанскиот празник Божик

Ивана Рамаданова
Претседателот на Демократска унија за интеграција Али Ахмети, упати честитка до граѓаните по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божик. „Божик е голем и значаен...
МАКЕДОНИЈА

Ахмети со новогодишна честитка за 2020. година

Лидерот на ДУИ , Али Ахмети упати видео честитка во која посакува здравје , благосостојба и успех. „Драги граѓани, браќа и сестри, Ја привршуваме годинава...
МАКЕДОНИЈА

Ахмети: Мицкоски предложи професионалец за МВР

За Али Ахмети е прифатлив предлогот на Христијан Мицкоски за технички министер. Лидерот на ДУИ тврди дека Мицкоски му соопштил име кое за него не...
МАКЕДОНИЈА Политика

ФОТО: Почна средбата Мицкоски-Ахмети

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Собранието. Средбата се одржува на барање на Мицкоски, кој како...
МАКЕДОНИЈА Политика

Изборниот законик е многу чувствително прашање, затоа е потребен консензус, вели Ахмети

Никола Поповски
– Кај претседателот на Републиката сите едногласно се согласивме за две прашања. Првото за членството во ЕУ кое е без алтернативно од сите партии, а...
МАКЕДОНИЈА Политика

Заев, Мицкоски и Ахмети на средба во Владата

Никола Поповски
Лидерите на трите најголеми политички субјекти ќе се сретнат во сабота попладне во Владата и ќе разговараат за техничката влада и за можното преместување на...
Политика

Бектеши за РСЕ: Ахмети има уште многу да ѝ даде на политиката во Северна Македонија (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Али Ахмети има уште многу да ѝ даде на политиката во Северна Македонија, имајќи предвид дека ние веќе ги решивме сите крупни прашања. Во ДУИ...
Политика

Заев ќе се консултира во СДСМ и со малите партии за ДУИ

Влатко Зорба
По внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии ќе се одлучува за активностите на ДУИ, односно за поднесувањето на пет-шест илјадите амандамани за Изборниот...