Таг : Албанија

МАКЕДОНИЈА

Заев: Патот на С. Македонија кон НАТО беше малку подолг, но не изостана поддршката од Хрватска и Албанија

Александар Тодески
Сликата која ја имаме денеска пред нас, припадниците на трите армии заедно како едно, навистина буди емоции. Северна Македонија, Албанија и Хрватска уште пред 16...
МАКЕДОНИЈА

Вархели: Пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија треба да почнат напролет

Ивана Рамаданова
Пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија треба да почнат напролет. Изјави Комесарот за проширување, Оливер Вархели откако пристигна на состанок на Советот на ЕУ...
МАКЕДОНИЈА

Тројца осомничени за киднапирањето на македонски државјанин во Тирана

Александар Тодески
Сведочењето на 23-годишнот Македонец, киднапиран во Тирана од три лица, кои под закана со оружје барале 250.000 евра, го пренесува албанската агенција Балкан веб. „Давор...
Регион СВЕТ

Албанија и официјално го презеде претседавањето со ОБСЕ за 2020 година

Албанија денеска и официјално го презеде претседавањето со ОБСЕ за 2020 година. Од Братислава, премиерот и воедно министер за Европа и надворешни работи Еди Рама,...
МАКЕДОНИЈА

Макрон: Нема преговори за ниедна земја без реформа на преговарачката процедура

Александар Тодески
Францускиот претседател, Емануел Макрон, по лидерскиот состанок во НАТО, на прашање на македонските медиуми зошто го блокирал стартот на преговорите на Северна Македонија со Европската...
МАКЕДОНИЈА

Црвен крст: Собрани 5.154.730 денари за настраданите од земјотресот во Албанија

Влатко Зорба
Црвениот крст на Република Северна Македонија соопшти дека до денеска се собрани 5.154.730 денари или 83.749 евра, преку жиро сметката на фондот за солидарност и...
Регион

Рама формира Национален комитет за обнова и вети целосна транспарентност во трошењето на средствата

Влатко Зорба
Албанскиот премиер Еди Рама формира Национален комитет за обнова по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. На првата средба, што се одржа...
Регион

Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Влатко Зорба
Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300...
Забава МАГАЗИН

Рита Ора пристигна во Албанија да им помогне на настраданите

По низата разорни потреси кои ја погодија Албанија, многумина се скршени од болка и тага. Во јавноста, во врска со трагедијата во која загинаа најмалку...
Регион

Рама за помошта за Албанија: Беше брилијантно како реагираа Вучиќ и Заев

Влатко Зорба
Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силните земјотреси што ја...