Таг : Албин Курти

Регион

Курти: Таксата за српски производи ќе се замени со принципот за реципроцитет

Александар Тодески
Премиерот на Косово Албин Курти денеска изјави дека одлуката за воведување такси од 100 отсто на српската стока ќе биде заменета со мерка на реципроцитет,...
Регион СВЕТ

Курти: Иако никогаш не го поседувала суштински, Србија дефинитивно го изгуби Косово во времето на режимот на Милошевиќ

Александар Петровски
Новиот претседател на Владата на Косово Албин Курти вели дека не може да има договор со Србија доколку ставот на претседателот на таа држава Александар...
Регион СВЕТ

Курти до министрите: Имате столици, но повеќе ќе стоите на нозе

Новиот косовски премиер Албин Курти, веднаш по свеченото примање на должност, ја одржа денеска првата церемонијална седница со членовите на Владата, на кои им порача...
Регион СВЕТ

Курти денеска ја презема должноста шеф на извршната власт на Косово

Новоизбраниот косовски премиер Албин Курти денеска се очекува свечено да ја преземе должност шеф на извршната власт на Косово, по што ќе се одржи и...
Регион

Тачи: Ако не може да формира влада, Курти да го одбие мандатот

Косовскиот претседател Хашим Тачи му порача на лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кој се очекува да биде нов премиер на Косово откако неговата...
Регион СВЕТ

Курти: Договорот со Демократскиот сојуз е можен, затоа што тоа им е потребно на граѓаните

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кој се очекува да биде нов премиер на Косово откако неговата партија победи на октомвриските парламентарни избори, смета...
Регион СВЕТ

Курти: Договор за влада се уште немаме

Лидерите на Движењето „Самоопределување“ и на Демократскиот сојуз на Косово, Албин Курти и Иса Мустафа не успеаја денеска да се договорат за идната заедничка влада....
Регион СВЕТ

Курти: Малцинските заедници „не треба да се гледаат од политичарите само како програма“

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кој се очекува да го добие мандатот за формирање на новата Влада на Косово, откако неговата партија победи...
Регион СВЕТ

Иса Мустафа: Албин Курти ќе биде новиот косовски премиер

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои...
МАКЕДОНИЈА

Заев – Курти: Добрите односи меѓу двете земји се од исклучително значење за Западен Балкан

Ивана Рамаданова
Добрите односи и новите иницијативи за соработка меѓу Северна Македонија и Косово се од исклучително значење за Западен Балкан и за секоја земја во регионот...