Таг : Александар Вучиќ

Регион

Трамп го скицираше епилогот на дијалогот меѓу Косово и Србија, вели Тачи

Александар Тодески
Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека претседателот на Соединетите Амрикански Држави Доналд Трамп покажал големо внимание за јакнењето на мирот и стабилноста во Западен Балкан,...
Регион

Вучиќ нема да се кандидира за лидерската функција во СНС

Александар Тодески
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска најави дека неговата партија, Српската напредна партија (СНС) во јуни 2020 година ќе добие целосно ново раководство, од претседател до...
МАКЕДОНИЈА

Беќировиќ: Се води еден вид хибридна војна против Заев и Вучиќ

Александар Тодески
Се соочуваме со еден вид хибридна војна која се води против српскиот претседател Александар Вучиќ и против премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, која кон...
Регион

Вучиќ ветува 900 евра просечна плата во Србија до 2025 година

Александар Тодески
Претседателот на соседна Србија, Александар Вучиќ денеска истакна дека со имплементација на програмата за инвестиции „Србија 2025“, просечната плата до крајот на 2025 година ќе...
Регион СВЕТ

Кривична пријава против Вучиќ и неговиот брат

Аферата што изминатите денови се поврзуваше со српските лидери ќе добие сосема нова димензија денеска со кривична пријава против претседателот на државата Александар Вучиќ и...
Регион СВЕТ

Вучиќ за извештајот на Пентагон: Силата е во самостојноста и независноста на Србија, и во тоа сами да носиме одлуки

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Крагуевац изјави дека притисоците врз Србија и обвинувањата кои доаѓаат од различни страни говорат за исправноста и силата на...
Регион СВЕТ

Вучиќ упати писмо со сочувство и понуди помош за Албанија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска упати писмо со сочувство до претседателот и премиерот на Република Албанија, Илир Мета и Еди Рама, по повод силниот земјотрес...
Регион

Колкав е „гревот“ на новинарот што му постави прашања на Вучиќ пред да биде хоспитализиран?

„Ајде да не се занесуваме“ – реченицата која му ја постави новинарот на српската Н1 телевизија на претседателот Александар Вучиќ и која два дена српските...
Регион СВЕТ

Српски министер за здравство: Веднаш по приемот на ВМА, беше проценето дека претседателот на Србија е животно загрозен

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за Танјуг нагласи дека претседателот на државата Александар Вучиќ имал хронични, помали проблеми со срцето, но...
Регион

Српски провладини медиуми ги поврзаа прашањата на ТВ Н1 со здравствената состојба на Вучиќ

Новинари од таблоиди и аналитичари на телевизии со национална фреквенција, блиски до српскиот претседател Александар Вучиќ, како и заменик-градоначалникот на Белград ги поврзаа поставувањето новинарски...