Таг : Алијанса за албанци

Политика

Алијанса за Албанци: Ако мандатар е Насер Зибери, ќе влеземе во влада со ДУИ

Влатко Зорба
Алијансата за Албанците би прифатила да биде дел од новата Влада заедно со Демократската унија за интерграција (ДУИ), само доколку мандатар биде Насер Зибери, во...
Политика

Алијанса за Албанците: Печалбарите да доаѓаат во својата татковина без ПЦР тест и мерка за изолација

Влатко Зорба
„РСМ да ги отвори границите исто како соседните држави и ЕУ, печалбарите да доаѓаат во својата татковина без ПЦР тест и мерка за изолација. Владата...
Политика

Алијанса за Албанците: Министерот од ДУИ даде 12 пати повеќе пари за Охрид отколку за Струга

„Изгледа, дури и времето на светска пандемија не беше доволно за Владата на Република Северна Македонија да се откаже од старите и новите навики за...
Политика

Алијанса за Албанците: Со ребалансот на буџетот приоритет се изборите, не економијата

„Дури и со овој ребаланс на буџетот, истата логика продолжува, иако во време на криза се потенцира политичката димензија, а не финансиската и економската димензија...
Политика

Алијанса за Албанците: Владата да го намали коефициентот на пресметување на платите на сите избрани и именувани функионери

„Откако Уставниот суд набрзина реши да ја поништи одлуката на Владата за намалување на платите на пратениците, судиите и функционерите, хуманоста во ова време на...
Политика

Алијанса за Албанци: Оваа форма на управување со ситуацијата во Куманово создава контра-ефекти

Влатко Зорба
Владата на Северна Македонија попладнево воведе полициски час во Општина Куманово – целосна забрана за движење преку викенд, со почеток од 21:00 часот во петок...
Политика

Алијанса за Албанците: Правдата и владеењето на правото изгледа малку веројатно со владејачката ДУИ

Влатко Зорба
„ДУИ секогаш се потпираше на слабите точки на Албанците, користејќи ги како ветувачки алатки во секој изборен циклус. Една од тие точки што ДУИ не...