Таг : анкета

СВЕТ

Нова анкета: Бајден води пред Трамп

Stefanija Kuzmanovska
Веројатниот кандидат за претседателските избори во САД, Џо Бајден води пред својот колега, претседателот Доналд Трамп, но приврзаниците на Бајден покажуваат помалку ентузијазам кон нивниот...
Политика

НДИ: Информациите од анкетата се извадени од контекст и не се дел од официјалната верзија

Влатко Зорба
Демант на НДИ за последната анкета на која е поставено прашањето „Ако денеска се одржат избори за која политичка партија ќе гласате?“ „Националниот демократски институт...
МАКЕДОНИЈА

Анкета на НДИ: Заев попопуларен од Мицкоски

Влатко Зорба
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев има најголема поддршка кај македонските граѓани, покажува анкетата на Националниот демократски институт (НДИ). Анкетата на НДИ била спроведена во периодот...
Политика

Анкета на ИРИ: СДСМ во благо водство пред ВМРО-ДПМНЕ

Берта Китинска
Новата анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), објавена денеска, покажува дека мнозинството од испитаниците – 36 проценти рекле дека ниту една политичка партија не е...
Политика

Анкета на ИРИ: Зголемена економска загриженост и намалени надежи за пристап во ЕУ

Берта Китинска
Додека 80 проценти од граѓаните поддржуваат земјата да стане членка на Европската унија, само 28 проценти веруваат дека тоа ќе се случи во текот на...
МАКЕДОНИЈА

Анкета на „Стратум R&D“ за изборите: Подобра иднина ќе има со СДСМ на власт

Берта Китинска
Медиумската групацијата „Клип медиа“ во соработка со Институтот за истражување и развој „Стратум R&D“ спроведе истражувачки проект за ставовите и перцепцијата на граѓаните. Целта беше...
Политика

Анкета: Мнозинството граѓани сметаат дека Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Влатко Зорба
Во најновото испитување на јавното мислење на Агенција „Рејтинг“, направено во рамките на сопствените редовни активности за следење на промените во изборното расположение на граѓаните,...
Забава МАГАЗИН

Најдобрите и најлошите земји за воспитување деца

U.S. News & World Report, американска медиумска фирма која се занимава со аналитика и собирање податоци, ојавила извештај на темата најдобри и најлоши земји на...
МАКЕДОНИЈА

„Finance think“: Зајакнување на правото, подобрување на образованието и здравството најважни за граѓаните

Ивана Рамаданова
Зајакнување на владеење на правото, подобрување на квалитетот на наставата на сите нивоа на образование, подобар квалитет на здравствените услуги и задржување на лекарите во...
МАКЕДОНИЈА

Детектор анкета: Граѓаните се против увоз на отпад и целосно подготвени да почнат со селекција

Stefanija Kuzmanovska
Речиси и да нема граѓанин кој не се противи на политиката на увезување на отпад, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го...