Таг : Арбер Адеми

МАКЕДОНИЈА

Се укинува државната матура, училишната матура и завршниот испит за оваа учебна година

Влатко Зорба
Се укинува државната матура, училишната матура и завршниот испит за оваа учебна година, одлучила Владата на денешната седница, објави министерот за образование Арбер Адеми на...
МАКЕДОНИЈА

Адеми: Осудувам било какво девијантно однесување на учениците во и надвор од училиштата

Александар Тодески
Министерот за образование и наука, Арбер Адеми во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 рече дека бил згрозен од случувањата во училиштата како што можеше целата...
МАКЕДОНИЈА

Неделков: Ако нема договор, нема можност да се помести датумот за штрајк

Напредокот во преговорите и поместување во позициите кои ги соопшти министерот за образование и наука, Арбер Адеми ги потврди и претседателот на СОНК, Јаким Неделков....
МАКЕДОНИЈА

Адеми: Се надеваме на договор со СОНК во наредните денови

Министерството за образование и наука и СОНК се договориле да ги продолжат разговорите кои би донеле до спречување на генералниот штрајк кој претседателот на СОНК,...
МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Почна средбата на СОНК и Владата

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков со претставници од Синдикатот пристигна во Владата, каде ќе одржи средба со премиерот Зоран Заев и министерот за образование и...
МАКЕДОНИЈА

СОНК и Адеми не се договорија, преговорите продолжуваат

Maja_Serafimova
Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование денеска не постигнаа договор, но најавија дека до крајот на неделата повторно ќе се...
МАКЕДОНИЈА

Адеми и претставници на СОНК ќе разговараат за зголемување на платите во образованието

Maja_Serafimova
Министерот за образование Арбер Адеми денеска ќе има средба со претставници на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), откако во саботата најави историско покачување...