Таг : АВМУ

Политика

АВМУ: Зошто Манчевски не реагира за прекршочната против МТВ поради изјава на Чулев?

Влатко Зорба
„Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги непријатно е изненадена од вчерашниот фејсбук-статус на министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски дека Агенцијата е...
МАКЕДОНИЈА

Резултати од анкети за изборите може да се објавуваат најдоцна до 9 јули, велат од АВМУ

Најдоцна до 24 часот на 9 јули може да се објавуваат резултати од испитувања на јавното мислење во врска со Предвремените парламентарни избори закажани за...
МАКЕДОНИЈА

АВМУ:Забрането е емитување ППР со малолетници

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги со мониторингот на изборното медиумско претставување на првиот ден од кампањата за предвремените парламентарни избори 2020 година, констатирала...
Политика

Заев: АВМУ и НРТВ ќе добијат професионални раководства за конечно ослободување од режимот

Влатко Зорба
„АВМУ и НРТВ ќе добијат раководства од професионалци, избрани пред цела јавност, за конечно ослободување од режимот. Христијан Мицкоски и Илија Димовски веќе нема да...
МАКЕДОНИЈА

AВМУ ги отфрла обвинувањата дека Агенцијата ја става партијата ВМРО-ДПМНЕ во повластена положба

Stefanija Kuzmanovska
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ги отфрла обвинувањата дадени во денешната изјава на портпаролката на СДСМ дека Агенцијата ја става партијата ВМРО...
Политика

Беса: Трајчевски со своите постапки се става во партиската служба на претходниот режим ВМРО-ДУИ

Влатко Зорба
„Како што сте информирани веќе неколку месеци Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) односно директорот на оваа агенција Зоран Трајчевски со своите постапки...
МАКЕДОНИЈА

АВМУ: Да не се навредуваат новинарите, да се почитува нивното достоинство

Во однос на навредите на фејсбук упатени кон новинар на телевизијата 24, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска преку соопштение упати апел да...
Политика

Калеска -Ванчева: Кадрите на ВМРО-ДПМНЕ да поднесат оставки од своите позиции во советите на АВМУ и НТВ

Влатко Зорба
„Република Северна Македонија и оваа година бележи напредок кај слобода на медиумите во извештајот на Репортери без граници. Во споредба со минатата година напредокот на...
МАКЕДОНИЈА

Петтиот мониторинг извештај за работата на АВМУ и АЕК: Реформите во медиумите не мрднаа од мртва точка

Stefanija Kuzmanovska
Реформите  во медиумската сфера не мрднаа од мртва точка и неизвесно е кога и дали воопшто ќе се случуваат и во која форма, беше истакнато...