Таг : автобус

СВЕТ

Автобус излета од надвозник и се прекрши на пола

Stefanija Kuzmanovska
Градски автобус во Варшава попладнево излета од надвозник! Цитирајќи ја новинската агенција ИАР, Радио Полска објави дека едно лице загина, а 20 лица се повредени!...
Скопје

Времен прекин на јавниот превоз за време на полицискиот час

Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје информира дека од денеска од 21 часот, па до понеделник до 5 часот, јавниот превоз во градот нема да функционира....
МАКЕДОНИЈА

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Сојузот на здруженија на пензиoнерите на Македонија (СЗПМ) денеска испрати апел до пензионерите доследно да ги почитуваат мерките за носење на маски и одржување на...
Скопје

Новите автобуси на ЈСП на пат кон Скопје (ФОТО)

Градоначалникот на Скопје, на Фејсбук се пофали дека еколошките автобуси кои ќе циркулираат во јавниот градски сообраќај во Скопје, тргнале од Хрватска кон Македонија. „Некогаш...
МАКЕДОНИЈА

МВР со детали за пожарот под Железничка: Автобус целосно изгоре, возачот однесен во болница

На 13.05.2020 во 07.45 часот во СВР Скопје, Д.Ј.(48) од Скопје, возач на автобус, пријавил дека околу 07.40 часот на автобуска постојка на бул.„Кузман Јосифоски...
Хроника

Автобус изгоре на стојалиштето под Железничка станица

Приватен автобус за јавен превоз се запали изутринава на автобуското стојалиште под Железничката станица во Скопје. Автобусот го гасат десеттина пожарникари со две возила. Командирот...
СВЕТ

Тестот на човекот кој почина во автобус во Кина позитивен на „хантавирус“

Stefanija Kuzmanovska
Тестот на патникот кој почина во автобус во Кина е позитивен на сосема различен вирус од КОВИД-19 – кој е исто така фатален, а честопати...
МАКЕДОНИЈА

„А бре Македонче памет не ти доаѓа“, гужва и турканици утрово во автобусите на ЈСП (фото)

Берта Китинска
„Фотографирано утрово, во автобус на ЈСП“ стои во описот под фотографијата која беше објавена на социјалните мрежи. Граѓани реагираат  на преполните автобуси, во кои дел...
МАКЕДОНИЈА

Македонска (не)култура, во градски автобус за време на епидемија на корона (ФОТО)

Од ЈСП упатуваат апел кон  граѓаните кои се корисници на јавниот превоз. Упатуваме апел до сите Вас да се однесувате одговорно при користењето на превозот,...
МАКЕДОНИЈА

Негативен на коронавирус е возачот на автобусот со кој допатуваа двете новозаболени лица

Stefanija Kuzmanovska
Министерството за здравство информира дека возачот на автобусот со кој допатуваа двајцата ново-заболени пациенти е негативен на корона вирус. Тој денеска со нова тура патници...