Таг : автобус

МАКЕДОНИЈА

„А бре Македонче памет не ти доаѓа“, гужва и турканици утрово во автобусите на ЈСП (фото)

Берта Китинска
„Фотографирано утрово, во автобус на ЈСП“ стои во описот под фотографијата која беше објавена на социјалните мрежи. Граѓани реагираат  на преполните автобуси, во кои дел...
МАКЕДОНИЈА

Македонска (не)култура, во градски автобус за време на епидемија на корона (ФОТО)

Од ЈСП упатуваат апел кон  граѓаните кои се корисници на јавниот превоз. Упатуваме апел до сите Вас да се однесувате одговорно при користењето на превозот,...
МАКЕДОНИЈА

Негативен на коронавирус е возачот на автобусот со кој допатуваа двете новозаболени лица

Stefanija Kuzmanovska
Министерството за здравство информира дека возачот на автобусот со кој допатуваа двајцата ново-заболени пациенти е негативен на корона вирус. Тој денеска со нова тура патници...
Хроника

Автобусот на „Дурмо турс“ удрил со 10 пати поголема јачина од онаа што би ја поднела оградата

Во Кривичниот суд Скопје денешното рочиште за случајот „Ласкарци” започна со вкрстено испитување на градежниот вештак од страна на одбраната на обвинетите. Одбраната поставуваше прашања...
Хроника

Скопјанец украл паричник во автобус, па пазарел во аптека и подигал пари од банкомат

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против лице на возраст од 59 години за кражба во автобус. Како што соопшти Јавното обвинителство, обвинетиот на...
МАКЕДОНИЈА

Вонредна дезинфекција на возилата на ЈСП и во кабините на жичарницата

Берта Китинска
Денеска,  ЈСП Скопје ќе започне со дополнителна (вонредна) дезинфекција на возилата вклучени во јавниот превоз, како и на кабините на Жичарницата. Секој автобус по завршување...
МАКЕДОНИЈА

Одобрени субвенции на бесплатниот градски превоз за редовните студенти

Берта Китинска
Усвоена е одлуката за одобрување средства од Буџетот на Министерството за образование и наука за 2020 година, наменети за субвенционирање на бесплатниот градски превоз за...
Хроника

Дваесеттина повредени во судар на автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце

Влатко Зорба
Патници и возачи на автомобил и на автобус се повредени во сообраќајната несреќа што се случила синоќа на автопатот Куманово-Табановце, информираше денеска МВР. Сообраќајката се...
Забава МАГАЗИН

Сергеј Трифуновиќ предизвикал несреќа, па избегал? Неговото објаснување е УРНЕБЕСНО

Елена Даскалова
Познатиот српски актер и предводник на Движењето на слободни граѓани, Сергеј Трифуновиќ, предизвикал сообраќајна несреќа во Белград во близина на бензинска пумпа, а како што...