Таг : Балкан

Анализи

Грција сака да биде клучен играч во геостратешката игра со гасот за Европа

Влатко Зорба
Два геостратешки енергетски сојузи вкрстуваат мечеви над Југоисточна Европа и Источниот Медитеран. Меѓу нив, тие планираат милијарди долари и конкурентни инфраструктурни проекти. И оние што...
Политика

Димитров: Време е на Балканот да се согласиме дека добрата вест за една држава, е добра вест за целиот регион

Влатко Зорба
Министерот за надворешни работи Никола Димитров во обраќање на отворањето на конференцијата „Можности за регионална интеграција на Република Северна Македонија во Европската унија“ што се...
ЕУ

Мишел: До мај ќе биде јасно каква ќе биде реформата на проширување на ЕУ за Балканот

Влатко Зорба
Новоизбраниот претседател на Европски совет Шарл Мишел во интервју за полскиот весник „Газета виброча“ изјави дека до мај и самитот ЕУ-Балкан ќе биде јасно како...
Политика

ДС: Балканските држави треба да отворат војна против криминалот

Влатко Зорба
Демократскиот сојуз денеска во соопштение посочува дека балканските држави треба меѓусебно да соработуваат, се со цел да се овозможи брз проток на стоки, капитал и...
Здравје и Храна МАГАЗИН

И Кинезите се согласуваат – провевот може да „убие“

Елена Даскалова
Општо е познато дека најголем непријател на здравјето на жителите на Балканот е провевот, бидејќи, како што нè учеа уште од мали, може да настинеме,...
Регион

Вучиќ: Балканот не се откажува од ЕУ, но мораме повеќе да се свртиме кон себе

Влатко Зорба
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, по прошталната вечера со лидерите од Западен Балкан и Федерика Могерини, порача дека стратешката определба за ЕУ останува, но дека регионот...
Политика

„Ле Поен“: Франција го пушта Балканот низ вода

Влатко Зорба
Во уреднички коментар за угледниот француски весник „Ле Поен“, новинарот Лук де Бароше ја нарекува „кукавичлук“ француската блокада на Македонија и Албанија минатата недела во...
Регион

Михајловиќ: „Мал Шенген“ за слободен Балкан

Влатко Зорба
Министерката за градежништво, транспорт и инфраструктура Зорана Михајловиќ го поздрави потпишувањето на заедничката Декларација за слободно движење на стоки и граѓани меѓу Албанија, Северна Македонија...