Таг : боки

МАКЕДОНИЈА

Дуковски: На Боки 13 му се врши тортура и не го пуштаат во куќен притвор

Берта Китинска
Здравствената состојба на Бојан Јовановски-Боки13, обвинет во случајот ,,Меѓународен Сојуз,, не се подобрува, туку се влошува, истакна неговиот бранител адвокат Сашо Дуковски. Тој по одлуката...
МАКЕДОНИЈА

Ќе ги истакнеме сите докази дека идејаta за општествено добар проект не е кривично дело, вели Ременски

Фросина Ременски, една од обвинетите по денешното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз” изјави дека ќе докажат дека нема кривично дело кое и става на товар....
МАКЕДОНИЈА

Боки 13: Пензионерката Лилјана Тодоровска ги примаше средствата од бизнисменот Мицевски

Во Меѓународен сојуз беа потпишувани договори и од други лица кои беа дел од него, а не само од Фросина Ременски, изјави во воведни зборови...
МАКЕДОНИЈА

Боки 13: „Меѓународен сојуз“ требаше да биде самоодржлив капитален проект

Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Ерцеговиќ-Мандиќ и Фросина Ременски денеска во Основниот кривичен суд во Скопје ги дадоа своите воведни зборови во случајот „Меѓународен сојуз“ каде...
МАКЕДОНИЈА

Му се слоши на Миле Јовановски, таткото на Боки 13 – прекинато судењето за „Меѓународен сојуз“

Судењето за „Меѓународен сојуз“  беше прекинато за половина час откако брзата помош  интервенираше откако му се влоши здравствена состојба на таткото на Боки 13, Миле...
МАКЕДОНИЈА

Русковска: Имаме материјални докази, кои произлегоа од вештачењето на телефонот на Јовановски

„Имаме доста материјални докази, кои произлегоа од вештачењето на телефонот на Бојан Јовановски, изјави Обвинителката во случајот „Меѓународен сојуз“, Вилма Русковска. Таа изјави дека за...
МАКЕДОНИЈА

Случајот „Меѓународен сојуз“ е врв на криминален девијантен ум, вели Русковска

Денеска во Kривичниот суд во Скопје се одржува новото судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на Бојан...
МАКЕДОНИЈА

Миле Јовановски: Oбвинението не го имам прочитано, срамно е што ме прават криминалец на 63 години

Берта Китинска
Во Основниот кривичен суд во Скопје почна судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ременски, Миле Јовановски...
МАКЕДОНИЈА

Судењето за Меѓународен сојуз продолжува, Боки 13 се враќа во судница

Денеска во Kривичниот суд во Скопје е закажано ново судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје, на Бојан...
МАКЕДОНИЈА

Јовановски за кривичните пријави: Единствено ќе ме спречат доколку ме лишат од живот

Бојан Јовановски Боки-13 денеска во Јавното обвинителство поднел кривични пријави против повеќе носители на јавни функции, членови на нивните семејства и бизнисмени. За поднесените пријави,...