Таг : Боливија

Вести

Боливија ќе издаде налог за апсење на Ево Моралес

Влатко Зорба
Боливија во следните неколку дена ќе издаде налог за апсење на поранешниот левичарски претседател Ево Моралес заради бунт, изјави привремената претседателка на земјата Жанин Ањез....
Вести СВЕТ

Жителите на неколку боливиски градови пријавиле дека имаат недостиг од храна и бензин

Жителите на неколку боливиски градови пријавиле дека имаат недостиг од храна и бензин заради протестите на приврзаниците на соборениот претседател Ево Моралес. Привремената боливиска Влада...
Вести СВЕТ

Ескалира кризата во Боливија, пет загинати и десетина повредени

Политичката криза во Боливија ескалира откако безбедносните сили отворија оган кон приврзаниците на поранешниот претседател Ево Моралес, при што загинаа најмалку пет лица, а повредени...
Вести СВЕТ

Полицијата употреби солзавец за да ги растера приврзаниците на Моралес

Еден ден откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на Боливија, а два дена по оставката на Ево Моралес, во земјата избија...
Вести СВЕТ

Избија судири во Боливија откако Анес се прогласи за претседателка (ВИДЕО)

На улиците на престолнината на Боливија, Ла Паз, избија судири откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на земјата, по оставката на...
Вести СВЕТ

Русија се огласи за ситуацијата во Боливија: Ова силно потсетува на исцениран државен удар

Москва е длабоко загрижена поради фактот што подготвеноста на боливиската Влада да пронајде решение преку дијалог е отфрлена од случувањата кои потсетуваат на инсцениран државен...
Вести СВЕТ

Моралес тврди дека власта сака да го уапси сега кога се откажа од функцијата под притисокот

Боливискиот претседател Ево Моралес, кој синоќа поднесе оставка на функцијата под притисок на војската, тврди дека постои „нелегална“ наредба за негово апсење, додека официјални полициски...