Таг : Борис Џонсон

Вести

Велика Британија: Семејствата на починатите од Ковид-19 бараат истрага за владиното управување со кризата

Влатко Зорба
Семејства чии членови починаа од ефектите на коронавирусот денес побараа независна јавна истрага за начинот на кој британската влада се бореше со коронавирусот. Едно од...
Вести

Борис Џонсон позитивен на коронавирус

Влатко Зорба
Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон е позитивен за коронавирусот. Тој ја потврди веста на својот профил на Твитер, споделувајќи видео со кое ја информира...
Забава МАГАЗИН

Кралицата Елизабета била во контакт со заразен со коронавирусот

Кристина Денесовска
Откако одекна веста дека се одложува кралската венчавка на принцезата Беатрис и нејзиниот свршеник, мултимијардерот Едоардо Мапели Мози, поради коронавирусот, а меѓу останатото и прославата...
ЕУ СВЕТ

Британски парламент почна истрага за луксузниот одмор на премиерот Борис Џонсон на Карибите

Британски парламентарен комитет почна истрага за луксузниот одмор на премиерот Борис Џонсон на Карибите за да се утврди кој го финансирал, пренесуваат британските медиуми. Џонсон...
ЕУ СВЕТ

Џонсон: Сега е најважно да се подготвиме против можна голема експанзија на коронавирусот во Велика Британија

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека веројатно се очекува многу голема експанзија на бројот на случаи на новиот коронавирус во Велика Британија. Велика Британија...
ЕУ СВЕТ

Борис Џонсон најави построги закони за терористички осуденици

Британскиот премиер Борис Џонсон најави построги закони за терористички осуденици по нападот во Лондон извршен од осуден за исламистички тероризам пуштен од затвор прерано, а...
ЕУ СВЕТ

Борис Џонсон го потпиша Договорот за повлекување на Велика Британија од ЕУ

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го потпиша Договорот за повлекување на Велика Британија од Европската унија, закажан за 31 јануари, истакнувајќи дека тоа најавува ново...
ЕУ СВЕТ

Џонсон: Договорот за слободна трговија нема да биде согласно правилата на ЕУ

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека договорот за слободна трговија, кој сака да го постигне со ЕУ следната година, нема да биде согласно правилата...
ЕУ СВЕТ

Џонсон ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата. – Ќе се обединиме… ќе...
ЕУ СВЕТ

Официјално: Конзервативците освоија 365 пратеници

Според официјалните резултати од вчерашните вонредни парламентарни избори Конзервативната партија на Борис Џонсон освои 365 пратенички места. Додека Лабуристичката партија освои 203, Шкотската национална партија...